Remontas namuose gali atrodyti bauginantis darbas, tačiau tinkamai pasiruošus ir viską susiplanavus, daugelį darbų galima atlikti savarankiškai. Žemiau aprašyti žingsniai padės aiškiai suprasti remonto eigą, reikalingas priemones ir naudingus patarimus, kaip pasiekti geriausią rezultatą.
1. Planavimas ir biudžeto sudarymas
Prieš pradedant bet kokius darbus, būtina aiškiai įsivardyti tikslus, susiplanuoti darbų eigą ir numatyti galimas išlaidas. Tai padės išvengti netikėtumų, laiko švaistymo ir nereikalingų išlaidų.
Ką reikia padaryti?
- Nusistatykite tikslus: Ar norite visiškai atnaujinti patalpą (pvz., virtuvę), ar tik atšviežinti sienas?
- Apsibrėžkite apimtis: Planuojant kapitalinį remontą, reikės didesnio biudžeto. Jei reikia tik kosmetinio remonto (pvz., perdažyti sienas, pakeisti grindjuostes), biudžetas bus mažesnis.
- Sudarykite sąmatą: Iš anksto susiskaičiuokite, kiek galite skirti pinigų medžiagoms ir įrankiams. Jeigu biudžetas yra ribotas, pasistenkite aiškiai nustatyti prioritetus: pirmiausia – būtiniausi darbai (pvz., elektros instaliacijos taisymas), vėliau – kosmetiniai patobulinimai.
- Laiko įsivertinimas: Remontas neretai užtrunka ilgiau nei planuota, todėl skirkite papildomo laiko nenumatytiems atvejams.
2. Darbo apimties ir būklės įvertinimas
Prieš pradedant „lupte lupti“ senas dangas ar griauti sienas, būtina įvertinti, kokios būklės yra patalpa, kokių darbų tikrai reikia, o kuriuos galima atidėti.
Ką reikia padaryti?
- Apžiūrėkite elektros instaliaciją: Jeigu planuojate keisti ar papildyti elektros taškus, geriausia tai daryti pačioje remonto pradžioje.
- Įvertinkite vandentiekio būklę: Nesandarūs ar seni vamzdžiai turi būti pakeisti prieš atliekant apdailos darbus.
- Patikrinkite sienų ir lubų lygumą: Gali reikėti glaistyti, lyginti paviršius ar net pakeisti dalį sienų konstrukcijų (pvz., senus gipskartonio lakštus).
- Įvertinkite grindis: Ar reikia keisti pagrindą (išbetonuoti naują sluoksnį)? Ar pakaks tik nušlifuoti seną parketą ir jį perlakuoti?
- Nusifotografuokite „prieš“: Tai padės pamatyti pažangą ir prireikus lengviau prisiminti, kur buvo kokios problemos ar laidai.
3. Medžiagų ir įrankių sąrašo sudarymas
Teisingas sąrašo sudarymas padeda išvengti kelių papildomų kelionių į statybines parduotuves. Turėdami aiškų medžiagų sąrašą, tiksliau įvertinsite išlaidas ir taupysite laiką.
Ką reikia padaryti?
- Pasirinkite apdailos medžiagas: Sienų dažai, tapetai, plytelės, grindų danga ir kt.
- Nuspręskite dėl konstrukcinių medžiagų: Jei reikia, į sąrašą įtraukite gipskartonį, profilinius metalinius rėmus, tinką, glaistą, gruntą.
- Sudarykite įrankių sąrašą: Gali prireikti rankinių įrankių (plaktukas, atsuktuvai, replės, mentelės) ir elektros įrankių (gręžtuvas, šlifuoklis, siaurapjūklis, diskinis pjūklas ir pan.).
- Nepamirškite smulkmenų: Dažymo teptukai, voleliai, šlifavimo popierius, sandarinimo medžiagos (silikonas, akrilas), apsauginės priemonės (pirštinės, respiratorius, darbo akiniai).
4. Apdailos medžiagų pasirinkimas
Tinkamai parinktos apdailos medžiagos lems ne tik estetinį vaizdą, bet ir remonto ilgaamžiškumą.
Ką reikia padaryti?
- Sienų dažų pasirinkimas: Pagalvokite, kokio blizgumo norite – matiniai dažai slepia sienų nelygumus, pusiau blizgūs – lengviau valomi.
- Tapetai ar dažymas? Tapetai gali būti greičiau ir švariau užklijuojami, tačiau juos sudėtingiau taisyti, o dažytas sienas atnaujinti (perdažyti) paprasčiau.
- Plytelės drėgnoms patalpoms: Vonios kambaryje ar virtuvės zonoje plytelių kokybė itin svarbi. Pasirinkite kokybiškus klijus ir siūlių užpildą (fugą).
- Grindų danga: Parketas, laminatas, vinilinė danga, plytelės – rinkitės pagal savo poreikius (pvz., parketas – natūralus ir šiltas, laminatas – pigesnis, vinilinė danga – atspari drėgmei).
5. Sienų ir lubų paruošimas
Kruopštus paviršių paruošimas užtikrina, kad vėlesnės apdailos medžiagos (dažai, tapetai ir kt.) laikysis tvirtai ir atrodys estetiškai.
Ką reikia padaryti?
- Senų dangų pašalinimas: Jei sienos buvo dažytos, patikrinkite, ar senieji dažai laikosi tvirtai. Jei atsilupę, nušlifuokite ar nugrandykite atsilupusius plotus. Tapetai turi būti visiškai nuplėšiami, prireikus mirkoma vandeniu ar specialiu skysčiu.
- Paviršiaus lyginimas: Jeigu yra didelių nelygumų, užtepkite glaisto sluoksnį. Baigus glaistyti, paviršius turi būti nušlifuojamas.
- Gruntavimas: Prieš dažant ar klijuojant tapetus, visada naudokite gruntą, kad apdailos medžiagos geriau sukibtų su paviršiumi.
- Lubų remontas: Jei planuojate dažyti lubas, jas taip pat reikėtų nuvalyti, nugruntuoti. Esant didesniems pažeidimams, gali tekti naudoti gipskartonio konstrukcijas.
6. Grindų paruošimas ir klojimas
Grindys yra viena labiausiai dėvima namų vieta, todėl svarbu tinkamai paruošti jų pagrindą ir kokybiškai pakloti pasirinktą dangą.
Ką reikia padaryti?
- Seno pagrindo išlyginimas: Jei grindys labai nelygios, galima naudoti išlyginamuosius mišinius ar ploną betono sluoksnį.
- Garso ir šilumos izoliacija: Jeigu planuojate montuoti plaukiojančias grindis (laminatą, vinilą, parketlentes), įsigykite specialų paklotą, kuris saugo nuo triukšmo ir suteikia grindims stabilumo.
- Grindų dangos klojimas:
- Laminatas / parketlentės: Pradėkite klojimą nuo kambario krašto, palikite nedidelį tarpą (apie 1 cm) prie sienų, kad medis galėtų plėstis.
- Vinilinė danga: Kai kurios vinilinės dangos klojamos klijais, kitos – click sistema. Svarbu laikytis gamintojo montavimo instrukcijos.
- Plytelės: Pirmiausia išsilyginkite grindis, naudokite tinkamus klijus ir palikite tarpus fugai.
- Apdailos detalės: Montuokite grindjuostes, kurios suteiks tvarkingą vaizdą ir paslėps sienos bei grindų sandūrą.
7. Baigiamieji darbai ir patalpų tvarkymas
Tvarkingai užbaigti darbai užtikrins, kad remontas atrodys kokybiškas ir ilgai tarnaus.
Ką reikia padaryti?
- Dažymas: Jei sienos jau nuglaistytos ir nugruntuotos, laikas dažyti. Pasirūpinkite, kad patalpos būtų gerai vėdinamos, dažykite voleliu ar teptuku pagal gamintojų rekomendacijas.
- Detalių montavimas:
- Elektriniai jungikliai, rozetės, šviestuvai.
- Durų rankenos, spynos, užraktai.
- Vonios kambario priedai (veidrodžiai, lentynos, rankšluosčių kabyklos).
- Valymas: Svarbu visus paviršius gerai išvalyti ir nusausinti, kad neliktų dulkių ar dažų likučių.
- Dekoravimas: Po viso remonto galite kabinti paveikslus, lentynas, dekoratyvines detales. Taip pat įsineškite baldus, pasirūpinkite užuolaidomis.
8. Įrankių nuoma darantis remontą pačiam – ekonomiškas pasirinkimas
Daugelis profesionalių įrankių (pvz., diskinis pjūklas, galinga perforatorius ar profesionalus glaisto maišytuvas) yra brangūs, o jų prireikia retai. Todėl, jei planuojate tokius darbus, kurie ateityje nebebus kartojami, įrankių nuoma gali būti žymiai pigesnis ir praktiškesnis pasirinkimas.
Privalumai:
- Taupote pinigus: Galingas įrankis gali kainuoti kelis šimtus ar net tūkstančius eurų, o nuoma parai ar kelioms dienoms – gerokai mažesnė investicija.
- Sumažinate sandėliavimo problemą: Įrankiai, kurių nenaudojate kasdien, užima daug vietos, be to, juos reikia prižiūrėti. Pasirinkę nuomą, tokių rūpesčių išvengiate.
- Galite gauti profesionalią konsultaciją: Daugumoje nuomos punktų dirba specialistai, kurie padeda išsirinkti tinkamiausią įrankį ir paaiškina, kaip juo naudotis.
- Nauji, tvarkingi įrankiai: Nuomos įmonės dažnai rūpinasi, kad įrankiai būtų techniškai tvarkingi ir atnaujinti, tad turite didesnį šansą išvengti nesklandumų.
Į ką atkreipti dėmesį nuomojant?
- Įrankio galia ir funkcijos: Įsitikinkite, kad nuomojate įrankį, kuris bus pakankamai galingas jūsų darbams.
- Nuomos trukmė: Protingai įvertinkite, kiek dienų realiai užtruks darbai, kad nereikėtų mokėti už papildomas dienas.
- Saugos priemonės: Pasidomėkite, ar kartu su įrankiu gausite apsauginius reikmenis. Jei ne – įsigykite ar išsinuomokite atskirai (pvz., šalmą, ausines, akinius, pirštines).
- Nuomos sutartis: Atidžiai perskaitykite nuomos sąlygas, kad žinotumėte, kaip elgtis sugadinus įrankį ar jį praradus.
Remontas savarankiškas – svarbu tinkamas pasiruošimas
Darant remontą savarankiškai, svarbiausia – tinkamas planavimas, kruopštus paruošimas ir kokybiškos medžiagos. Kiekvienas žingsnis, pradedant nuo remonto plano ir biudžeto, baigiant apdailos detalėmis, turi būti atliekamas atsakingai. Nepamirškite, kad tam tikroms užduotims gali prireikti specialių įgūdžių ar patirties, todėl prieš imdamiesi sudėtingesnių darbų (pvz., elektros ar santechnikos) pasitarkite su specialistais.
Jeigu neturite visų reikiamų įrankių, įrankių nuoma yra puikus pasirinkimas – taip ne tik sutaupysite pinigų, bet ir išvengsite nereikalingo sandėliavimo bei priežiūros rūpesčių. Sėkmės remontuojant!