Senyvo amžiaus žmonėms sveikatos priežiūra tampa itin svarbi, nes su amžiumi didėja tam tikrų ligų rizika. Šios ligos ne tik pablogina gyvenimo kokybę, bet ir gali reikšmingai paveikti asmens nepriklausomybę bei gebėjimą savarankiškai gyventi. Aptarkime dažniausiai pasitaikančias ligas, su kuriomis susiduria vyresnio amžiaus žmonės.
1. Širdies ir kraujagyslių ligos
Širdies ir kraujagyslių ligos yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių tarp senyvo amžiaus žmonių. Dažniausios iš jų yra hipertenzija (aukštas kraujospūdis), širdies nepakankamumas, išeminė širdies liga ir insultas. Šios ligos dažniausiai atsiranda dėl ilgalaikio blogų gyvenimo įpročių, tokių kaip netinkama mityba, mažas fizinis aktyvumas, rūkymas ir per didelis alkoholio vartojimas. Gydymas ir prevencija apima vaistus, gyvenimo būdo pokyčius ir reguliarią medicininę priežiūrą.
2. Cukrinis diabetas
Cukrinis diabetas yra dar viena dažna liga, su kuria susiduria vyresnio amžiaus žmonės. 2 tipo diabetas yra labiausiai paplitęs, o jo atsiradimui didžiausią įtaką turi nutukimas, fizinio aktyvumo stoka ir genetiniai veiksniai. Cukrinis diabetas gali sukelti įvairias komplikacijas, tokias kaip širdies ligos, inkstų nepakankamumas, regėjimo sutrikimai ir neuropatija (nervų pažeidimai). Ligą galima valdyti vaistais, sveika mityba ir reguliariu fiziniu aktyvumu.
3. Osteoporozė ir sąnarių ligos
Osteoporozė, arba kaulų retėjimas, yra itin dažna liga tarp vyresnio amžiaus moterų, tačiau ja gali sirgti ir vyrai. Ši liga padidina kaulų lūžių riziką, net ir esant mažiems traumoms. Be to, artrozė (sąnarių susidėvėjimas) yra dar viena liga, kuri sukelia sąnarių skausmus ir judėjimo sunkumus. Gydymui naudojami kalcio ir vitamino D papildai, fizinė terapija, bei, kai kuriais atvejais, chirurginės intervencijos.
4. Kognityviniai sutrikimai ir demencija
Su amžiumi didėja kognityvinių funkcijų susilpnėjimo rizika. Demencija, įskaitant Alzheimerio ligą, yra viena iš labiausiai nerimą keliančių sveikatos problemų vyresnio amžiaus žmonėms. Šios ligos sukelia atminties praradimą, sutrikdo kasdienę veiklą ir sukelia sunkumų bendraujant. Šiuo metu nėra efektyvaus gydymo, tačiau ankstyva diagnozė ir tinkama priežiūra gali pagerinti pacientų gyvenimo kokybę.
5. Kvėpavimo sistemos ligos
Kvėpavimo sistemos ligos, tokios kaip lėtinis obstrukcinis plaučių uždegimas (LOPU) ir pneumonija, taip pat dažnai pasitaiko tarp vyresnio amžiaus žmonių. Rūkymas yra pagrindinis šių ligų rizikos veiksnys. LOPU yra progresuojanti liga, kuriai būdingas sunkus kvėpavimas ir lėtinis kosulys. Gydymui naudojami inhaliatoriai, vaistai ir kvėpavimo pratimai.
6. Vėžys
Su amžiumi didėja įvairių vėžio formų, tokių kaip plaučių, prostatos, krūties ir storosios žarnos vėžys, rizika. Vėžio gydymas gali apimti chirurgiją, chemoterapiją, radioterapiją ir imunoterapiją, tačiau prevencija ir ankstyva diagnozė yra svarbiausi veiksniai kovojant su šia liga.
7. Depresija ir psichikos sveikatos problemos
Depresija ir kitos psichikos sveikatos problemos, tokios kaip nerimo sutrikimai, taip pat dažnai pasitaiko tarp vyresnio amžiaus žmonių. Tai gali būti susiję su socialine izoliacija, lėtinėmis ligomis ar netekčių patirtimis. Psichikos sveikatos problemos dažnai lieka nediagnozuotos ir negydytos, todėl svarbu kreiptis į specialistus, kurie gali padėti gydyti šias būkles.
Išvada
Vyresnio amžiaus žmonėms reikalinga nuolatinė sveikatos priežiūra ir atidi stebėsena, siekiant išvengti ir valdyti minėtas ligas. Sveikas gyvenimo būdas, reguliarūs sveikatos patikrinimai ir tinkama medicininė priežiūra gali ženkliai pagerinti senatvės kokybę ir užtikrinti ilgesnį bei sveikesnį gyvenimą. Norėdami sužinoti daugiau apie sveikatos priežiūrą ir ligų prevenciją, kviečiame apsilankyti biology.lt svetainėje, kur rasite daug naudingos informacijos.