Mediena yra puikiomis savybėmis pasižyminti statybinė medžiaga. Tam, kad mediena būtų patvirtinta ir tinkama konstrukcinių elementų konstrukcijai, turi turėti tam tikrus parametrus – drėgmės ar stiprumo klasę. Svarbus ir tinkamas jos apdorojimas bei impregnavimas.
Iš kokios medienos reikia statyti namą, pavėsinę, pavėsinę ar stogo santvarą? Ką verta žinoti apie statybinės medienos rūšis ir klases?
Kas yra statybinė mediena?
Mediena yra nepakeičiama statybinė žaliava. Didžiausi jo privalumai – lengvumas, palengvinantis statybos darbus, bei natūrali kilmė, kuri ypač aktuali dabar, kai ekologinė statyba tampa vis svarbesnė.
Mediena, daugiausia spygliuočių, iš kurios galima statyti namus ir kitus statinius, vadinama statybine mediena. Tinkamai impregnavus, apdirbus ir pasiekus atitinkamus parametrus, medienos gaminiai tampa atsparūs oro sąlygoms ir labai atsparūs apkrovoms.
Statybinė mediena – kokios jos savybės?
Į kokias statybinės medienos savybes verta atsižvelgti? Svarbiausios statybinės medienos savybės yra šios:
- mažas svoris, todėl jį galima naudoti statybvietėse įvairiomis formomis. Priklausomai nuo statybinės medienos rūšies ir klasės, galima statyti sienas, perdangas, karkasinių namų karkasus, stogo konstrukcijas, , konstrukcines sijas, kronšteinus ir daugelį kitų konstrukcinių elementų;
- aukšti medienos stiprumo parametrai: atsparumas gniuždymui, lenkimui, tempimui, elastingumas – šios statybinės medienos savybės priklauso ir nuo jos klasės bei rūšies;
- mažas medienos drėgnumas – šlapia mediena neįgis klasės, rodančios, kad medžiaga skirta statyboms. Priklausomai nuo konkrečios konstrukcijos medienos paskirties, jos drėgnumas negali viršyti 18-23%.
Statybinės medienos ruošimas
Tiek masyvi statybinė mediena, tiek kitos rūšys, turi būti tinkamai paruoštos. Kadangi mediena yra organinė medžiaga, joje vyksta tokie būdingi procesai kaip deformacija, brinkimas ir jautrumas kenkėjams. Todėl pagrindinis medienos paruošimo statybai etapas yra tinkamas jos impregnavimas.
Svarbus medienos paruošimo elementas yra tinkamas jos laikymas. Mediena turi būti sandėliuojama sluoksniais, kad apatinis sluoksnis būtų atskirtas nuo žemės. Taip pat reikia nepamiršti tarp atskirų medienos sluoksnių padėti tarpiklius – taip užtikrinamas pastovus oro srautas.
Medienos stiprumo klasė reiškia jos tankį, elastingumą ir atsparumą gniuždymui išilgai ir skersai pluoštų, lenkimui ir tempimui. Projektuojant pastatą atsižvelgiama į medienos klasę. Jei jums įdomu, kokią medieną pasirinkti, klasė turėtų būti svarbiausias parametras.
Statybinė mediena – į ką atkreipti dėmesį prieš perkant?
- Pasirinkite medienos klasę ir rūšį atsižvelgdami į projekto paskirtį ir reikalavimus.
- Netaupykite pirkdami medieną, ypač jei ji skirta namo statybai.
- Naudokite tik patikrintus sandėlius, kurie užtikrina tinkamą medienos apsaugą.