Šiuolaikiniame pasaulyje didėja informuotumas ir susidomėjimas kanapėmis ir įvairiomis jų formomis. Du terminai, kurie dažnai vartojami pakaitomis, yra pluoštinės kanapės ir psichotropinės kanapės, tačiau svarbu suprasti, kad jie nėra tapatūs. Panagrinėkime šių dviejų kanapės augalų atmainų skirtumus, kad išryškintume jų unikalias savybes ir pritaikymą.
Apie viską nuo pradžių
Kanapės ir psichotropinės kanapės yra dvi skirtingos kanapių augalo atmainos. Kanapės (Cannabis sativa L.) ir psichotropinės kanapės (paprastai vadinamos marihuana arba žole) dažnai painiojamos dėl panašios išvaizdos, tačiau jų cheminė sudėtis ir panaudojimas labai skiriasi.
Botaninės savybės
Vizualiai kanapės ir psichotropinės kanapės gali atrodyti gana panašios, tačiau jos turi tam tikrų botaninių skirtumų. Kanapių augalai yra aukšti ir turi plonus lapus, o psichotropinių kanapių augalai yra žemesni ir vešlesni, su platesniais lapais ir tvirtesne struktūra.
Cheminė sudėtis
Didžiausias kanapių ir psichotropinių kanapių skirtumas yra jų cheminė sudėtis. Kanapėse yra mažai tetrahidrokanabinolio (THC) – psichoaktyvaus junginio, sukeliančio su kanapių vartojimu siejamą svaigųjį pojūtį. Kanapėse gausu kanabidiolio (CBD) – nepsichoaktyvaus junginio, žinomo dėl įvairių sveikatai naudingų savybių. Kita vertus, psichotropinės kanapės auginamos dėl didelio THC kiekio, kuris vartojant sukelia psichotropinį poveikį.
Teisinis statusas
Kanapių ir psichotropinių kanapių teisinis statusas įvairiose šalyse ir net skirtingose valstijose skiriasi. Daugelyje regionų kanapių auginimas yra teisėtas, jei jose THC kiekis neviršija nustatyto procento. Kita vertus, psichotropinėms kanapėms dėl jų psichoaktyvaus pobūdžio taikomos griežtesnės taisyklės.
Naudojimas ir pritaikymas
Kanapės pramoniniu požiūriu naudojamos jau tūkstančius metų. Iš kanapių galima gaminti tekstilę, popierių, biologiškai skaidų plastiką, statybines medžiagas ir net biokurą. Priešingai, psichotropinės kanapės dėl savo psichoaktyviųjų savybių pirmiausia naudojamos medicininiais arba rekreaciniais tikslais.
Auginimas
Kanapių ir psichotropinių kanapių auginimas taip pat reikalauja skirtingų metodų. Kanapės yra ištvermingas augalas, kuris gali augti įvairiose klimato sąlygose, naudojant minimalų pesticidų kiekį. Tačiau auginant psichotropines kanapes reikia daugiau dėmesio ir priežiūros, kad būtų užtikrintas didesnis THC derlius. Taip pat turime pabrėžti, jog tai yra nelegalu.
Poveikis aplinkai
Pastaraisiais metais kanapių auginimas išpopuliarėjo dėl teigiamo poveikio aplinkai. Kanapių augalai turi gilias šaknis, kurios padeda išvengti dirvožemio erozijos, be to, jiems reikia mažiau vandens nei daugeliui kitų kultūrų. Be to, kanapių pasėlius galima auginti tankiai, todėl efektyviai išnaudojama žemė. Kita vertus, psichotropinių kanapių auginimas, dažnai vykdomas uždarose patalpose, gali reikalauti daug išteklių ir būti mažiau ekologiškas.
Sveikata ir sauga
Kalbant apie sveikatą ir saugą, kanapių kilmės produktai paprastai laikomi saugiais vartoti, pranešimų apie šalutinį poveikį gauta labai nedaug. Priešingai, psichotropinių kanapių vartojimas gali sukelti galimą pavojų sveikatai, įskaitant pažinimo funkcijų sutrikimus ir priklausomybės problemas, jei jų vartojama per daug.
Išvados?
Apibendrinant galima teigti, kad kanapės ir psichotropinės kanapės yra dvi skirtingos kanapių rūšys, kurių cheminė sudėtis, naudojimas ir auginimo būdai labai skiriasi. Įrodyta, kad kanapės yra universalus ir tvarus išteklius, turintis įvairias pramonines paskirtis ir galimą naudą sveikatai. Kita vertus, psichotropinės kanapės vertinamos dėl psichoaktyvaus poveikio, todėl joms taikomas griežtesnis reguliavimas. Tai kaip matome, skirtumai tarp pluoštinės ir psichotropinės kanapės yra iš tiesų dideli.