Prancūzijoje pradedama taikyti premijų sistema, kuria siekiama paskatinti vartotojus taisyti drabužius ir dėvėtus batus, užuot juos išmetus ir nusipirkus naujus.
Nuo spalio mėn. premijos bus teikiamos kaip 6-25 eurų (5 svarų sterlingų) nuolaida už vieną pataisytą drabužį.
Jaunesnioji ekologijos ministrė Bérangère Couillard skundėsi, kad kasmet Prancūzijoje 700 000 tonų drabužių atsiduria sąvartynuose.
Vyriausybė per penkerius metus priemokoms finansuoti skirs 154 mln.
Ponia Couillard paragino „visas siuvimo dirbtuves ir avalynės gamintojus prisijungti prie sistemos”, kuri suteiks 7 eurų nuolaidą naujam kulnui ir 10-25 eurų nuolaidą naujam striukės, sijono ar kito drabužio pamušalui. Taip siekiama paremti remonto sektorių ir sukurti naujų darbo vietų.
Ji teigė, kad vyriausybė yra įsipareigojusi kovoti su „greitąja mada” ir siekia paskatinti vartotojus pirkti „dorybingesnius” gaminius ir juos taisyti, o ne pirkti naujus.
Grupė „Refashion”, kurios buvo paprašyta sukurti šią schemą, teigia, kad praėjusiais metais Prancūzijoje į rinką buvo pateikta 3,3 mlrd. drabužių, avalynės ir namų apyvokos tekstilės gaminių.
Tačiau ne visi yra sužavėti vyriausybės požiūriu „make do and mend”.
Verslo grupės įspėjo, kad negalima „stigmatizuoti” svarbios Prancūzijos pramonės šakos, o dešiniųjų respublikonų parlamento narys Ericas Pauget skundėsi, kad vyriausybė jau yra įklimpusi į 3 trln. eurų skolą ir turėtų „nustoti mėtyti Prancūzijos visuomenės pinigus pro langą”.
Aukštosios mados ir mados federacijos atstovas Paskalis Moranas (Pascal Morand) išreiškė susirūpinimą dėl galimo poveikio prabangos prekių ženklams.
„Šilkinė organza neturėtų būti vertinama kaip mažiau patvari nei poliesterinė, remiantis vien jos fiziniu atsparumu”, – sakė jis laikraščiui „Le Monde”.
Dar viena Prancūzijos plano skatinti tvaresnę madą dalis – nuo 2024 m. sausio 1 d. drabužių pramonė turi laikytis naujų ženklinimo taisyklių, kuriose išsamiai nurodomas kiekvieno gaminio poveikis aplinkai.
Pagal naująsias taisykles gamintojai turės nurodyti, kiek vandens reikia drabužiui pagaminti, kiek naudojama cheminių medžiagų, kokią riziką kelia mikroplastiko išmetimas ir ar drabužiui pagaminti buvo panaudota perdirbta tekstilė.
Mados pramonė yra vienas didžiausių Prancūzijos sektorių, kurio apyvarta praėjusiais metais siekė apie 66 mlrd. eurų ir kuriame buvo sukurta tūkstančiai darbo vietų.
Nors Prancūzija yra ketvirta pagal dydį ES mados prekių eksportuotoja, pastaraisiais metais ši pramonė patyrė nuosmukį. Svetainėje „Fashion United” teigiama, kad 2020 m. Prancūzijos vartotojai drabužiams išleido vidutiniškai 430 eurų, t. y. mažiau nei ES vidurkis.