Senstant mūsų akys natūraliai patiria įvairių pokyčių, kurie gali turėti įtakos regėjimo kokybei ir bendrai akių sveikatai. Su amžiumi susijusios akių ligos, tokios kaip geltonosios dėmės degeneracija, katarakta ir gliaukoma, tampa vis dažnesnės, todėl prevencinė priežiūra tampa vis svarbesnė. Laimei, tam tikri vitaminų papildai ir vitaminai akims yra specialiai sukurti senstančioms akims palaikyti, todėl padeda valdyti ir net atitolinti šių ligų progresavimą. Šiame straipsnyje apžvelgsime, kaip šie papildai veikia, kokie vitaminai yra labai svarbūs ir ką vyresnio amžiaus žmonės turėtų žinoti apie akių sveikatos išsaugojimą vartojant papildus.
Su amžiumi susijusių akių pokyčių supratimas
Akys yra sudėtingi organai, pažeidžiami tiek aplinkos, tiek genetinių veiksnių. Senstant akies lęšiuko baltymai gali susikaupti ir susidaryti katarakta, kuri užtemdo regėjimą. Tinklainė, ypač jos centrinė dalis – geltonoji dėmė, taip pat gali suprastėti, todėl gali išsivystyti su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija. Be to, gali sutrikti akies drenažo sistema, padidėti akispūdis ir atsirasti gliaukoma. Šios būklės gali smarkiai pabloginti regėjimą, tačiau aktyviai imantis maisto papildų galima sumažinti šią riziką.
Svarbiausi vitaminai ir mineralai vyresnio amžiaus žmonėms
- Vitaminai C ir E – šie antioksidantai labai svarbūs apsaugant akis nuo oksidacinio streso, kuris su amžiumi didėja. Oksidacinis stresas skatina kataraktos ir geltonosios dėmės degeneracijos vystymąsi. Vitaminas C taip pat labai svarbus kitų antioksidantų, pavyzdžiui, vitamino E, regeneracijai, taip padidinant jų veiksmingumą.
- Vitaminas A. Vitaminas A yra būtinas, kad būtų palaikoma sveika ragena (išorinė akies danga) ir tinkamai funkcionuotų tinklainė, vitaminas A ypač svarbus silpno apšvietimo ir naktiniam matymui. Vitamino A trūkumas gali sukelti rimtas ligas, pavyzdžiui, kseroftalmiją, kuri gali sukelti aklumą.
- Liuteinas ir zeaksantinas – šie karotinoidai natūraliai randami tinklainėje, tačiau su amžiumi jų mažėja. Įrodyta, kad liuteino ir zeaksantino vartojimas pagerina geltonosios dėmės pigmentų tankį, todėl pagerėja regėjimo aštrumas ir apsisaugoma nuo AMD.
- Cinkas. Cinkas atlieka svarbų vaidmenį pernešant vitaminą A iš kepenų į tinklainę, kur sintetinamas melaninas – apsauginis akių pigmentas. Cinko vartojimas yra susijęs su mažesne pažengusios AMD išsivystymo rizika.
- Omega-3 riebalų rūgštys – nepakeičiamieji riebalai, tokie kaip DHA ir EPA, yra svarbūs tinklainės ląstelių membranų būklei ir turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti išvengti AMD.
Kaip pasirinkti tinkamą maisto papildą
Renkantis akių vitaminus svarbu atsižvelgti į keletą veiksnių:
- Akių specialisto konsultacija: Prieš pradedant vartoti bet kokį naują maisto papildą, pravartu pasitarti su oftalmologu arba optometristu, kuris gali rekomenduoti produktus pagal konkrečius jūsų sveikatos poreikius.
- Prekės ženklo reputacija: Rinkitės maisto papildus, kurių prekių ženklai turi gerą reputaciją dėl kokybės ir veiksmingumo.
- Sudedamųjų dalių kokybė: Patikrinkite, ar papildų sudėtyje yra tinkamos formos ir koncentracijos maistinių medžiagų, kad būtų veiksmingai palaikoma akių sveikata.
- Kainos ir kokybės santykis: Svarbu rasti papildų, kurie atitiktų jūsų biudžetą, tačiau kokybė neturėtų nukentėti. Pigesniuose papilduose gali nebūti veiksmingų reikiamų maistinių medžiagų dozių ar formų.
Trumpai tariant..
Akių sveikatos palaikymas yra labai svarbus siekiant išsaugoti gyvenimo kokybę ir nepriklausomybę. Svarbų vaidmenį gali atlikti akims skirti vitaminų papildai. Suprasdami, kokios maistinės medžiagos prisideda prie akių sveikatos ir kaip jos gali užkirsti kelią su amžiumi susijusioms ligoms arba sulėtinti jų progresavimą, vyresnio amžiaus suaugusieji gali priimti pagrįstus sprendimus dėl savo akių priežiūros. Laikantis tinkamo požiūrio ir tinkamai parinkus maistines medžiagas, įmanoma apsaugoti regėjimą ir vėlesniais metais.
Papildomai apie maisto papildus, vitaminus ir vaistus galite paskaityti svetainėje: Aconitum.lt