Dėl alkoholio abstinencijos simptomų gali atrodyti, kad atsisakyti alkoholio neįmanoma, tačiau pasveikimas visada pasiekiamas. Yra daugybė reabilitacijos įstaigų, kurios gali padėti kiekvienam saugiai detoksikuotis nuo alkoholio, suvaldyti abstinenciją ir pradėti naują blaivų gyvenimą.
Kas yra alkoholio abstinencija?
Alkoholio abstinencija – tai medicininis terminas, naudojamas apibūdinti simptomų, kuriuos asmenys patiria nustoję gerti alkoholį, visumai.
Paprastai alkoholio abstinenciją patiria žmonės, turintys alkoholio vartojimo sutrikimų (AUD), nes jų organizmas išsiugdė padidėjusią toleranciją ir tapo psichologiškai priklausomas nuo alkoholio.
Šiems asmenims staiga sumažėjus alkoholio kiekiui organizme, atsiranda organizmo sistemos sutrikimų, kurie pastebimi kaip įvairių simptomų grupė, pasireiškianti įvairiais diskomforto lygiais. Ši patirtis laikoma rimtu medicininiu įvykiu ir, priklausomai nuo alkoholio vartojimo sunkumo, gali kelti pavojų gyvybei.
Alkoholis yra ketvirtoji pagrindinė išvengiamų mirčių priežastis Jungtinėse Valstijose, o tai pabrėžia piktnaudžiavimo alkoholiu rimtumą. Kai asmuo piktnaudžiauja alkoholiu tiek, kad išsivysto priklausomybė, organizme įvyksta įvairūs pokyčiai, dėl kurių išsivysto priklausomybė.
Kai priklausomybę nuo alkoholio turintis asmuo bando nutraukti alkoholio vartojimą, organizme prasideda daugybė įvykių. Suprasti, kaip šis procesas vyksta, gali būti labai svarbu siekiant užtikrinti, kad būtų imtasi tinkamų priemonių užkirsti kelią tolesnei žalai.
Kaip pasireiškia alkoholio nutraukimas?
Kad mūsų smegenys tinkamai funkcionuotų, joms reikalinga speciali cheminių medžiagų, vadinamų neurotransmiteriais, pusiausvyra. Alkoholis stipriai veikia keletą pagrindinių neurotransmiterių, atsakingų už daugelį organizmo funkcijų, ypač dopaminą, serotoniną ir gama-aminobutyro rūgštį (GABA).
Dopaminas – „geros savijautos” cheminė medžiaga, kuri pasako, kas jums yra gerai, ir motyvuoja jus kartoti gerai besijaučiantį elgesį.
Serotoninas – tai reguliacinė cheminė medžiaga, kuri, be kitų organizmo funkcijų, padeda palaikyti nuotaikos pusiausvyrą. Tai pagrindinis neuromediatorius, gydomas sergant tokiomis ligomis kaip depresija ar nerimas.
GABA – Tai „atsipalaidavimo” cheminė medžiaga, tiksliau, ji sumažina smegenų siunčiamų signalų greitį, todėl jaučiamės ramūs arba raminami.
Šie neuromediatoriai taip pat atlieka labai didelį vaidmenį reguliuojant mūsų nuotaiką ir valdant emocijas. Net nedideli šių cheminių medžiagų pusiausvyros pokyčiai gali sukelti įvairius simptomus, pavyzdžiui, mieguistumą, motorinių įgūdžių praradimą, euforiją ir disforiją. Alkoholis, būdamas neurotoksinas, sutrikdo šią neuromediatorių pusiausvyrą smegenyse, o jo poveikį vadiname intoksikacija.
Alkoholio vartojimas tiesiogiai keičia neurocheminių medžiagų pusiausvyrą smegenyse, labiausiai didindamas dopamino ir serotonino gamybą. Dėl to atsiranda gerai pažįstamas „laimės jausmas”, siejamas su alkoholio vartojimu, kuris, kaip manoma, laikui bėgant išsivysto į priklausomybe pagrįstą mąstymą.
Laimei, organizmas labai gerai sugeba atkurti pusiausvyrą, kai kas nors sutrikdo jo natūralią pusiausvyrą. Kai alkoholiu nepiktnaudžiaujama, smegenys gali iš naujo subalansuoti neuromediatorių srautą, kad užtikrintų tinkamą funkcionavimą. Tačiau kai alkoholiu piktnaudžiaujama dažnai, smegenys turi prisitaikyti ir prisitaikyti prie neurotransmiterių antplūdžio, kurį sukelia lėtinis alkoholio vartojimas.
Kaip lėtinis piktnaudžiavimas alkoholiu sukelia abstinenciją
Kai kas nors dažnai piktnaudžiauja alkoholiu, smegenys sumažina neurotransmiterių gamybą dėl padidėjusios tokių cheminių medžiagų, kaip dopaminas, gamybos, kurią sukelia alkoholio vartojimas. Šis procesas galiausiai lemia, kad smegenys tampa fiziškai priklausomos nuo alkoholio, kuris aprūpina šiomis itin svarbiomis cheminėmis medžiagomis, ir netgi manipuliuoja jų pusiausvyra, reikalinga „funkcionavimui”.
Problema ta, kad „naujas funkcionavimas” dažnai būna sumažėjęs, palyginti su pradiniu gebėjimu funkcionuoti, įskaitant pažinimo, miego, nuotaikos reguliavimo problemas ir bendrus sunkumus kasdienėje veikloje.
Galiausiai smegenys prisitaiko prie lėtinio alkoholio vartojimo tiek, kad alkoholis nebesuteikia joms tokio paties poveikio, jei nevartojama vis daugiau ir daugiau alkoholio. Kai išsivysto didelė tolerancija alkoholiui, žmogus turi gerti vis daugiau, kad pasiektų tą patį poveikį. Tačiau ilgainiui to išlaikyti tampa nebeįmanoma, nes nuo nuolatinės per didelės stimuliacijos ima stigti dopamino, serotonino ir GABA. Tai labai nemalonus jausmas ir yra procesas, skatinantis sunkų alkoholizmą ir priklausomybę nuo alkoholio.
Alkoholio sumažinimas arba jo nebuvimas Žmogui, kuris tapo labai priklausomas nuo alkoholio, sukelia abstinencijos simptomus. Paprasčiau tariant, smegenyse nebėra neurotransmiterių pusiausvyros, kuri anksčiau buvo reikalinga tinkamam organizmo reguliavimui be alkoholio palaikyti, o dabar nebėra alkoholio, kuris galėtų padėti.
Smegenys jau seniai nebegamina savų išteklių ir pradeda kovoti su savo ribotais ištekliais. Dėl to sutrinka daugelis organizmo funkcijų, o kai kuriais atvejais tai gali kelti pavojų gyvybei.
Apibendrinant šį užburtą ratą, jei galvojame, kad smegenys gamina įprastas dujas, kad galėtų normaliai veikti, alkoholis yra tarsi reaktyvinis kuras, kuris greitai pranoksta smegenų degalų gamybos galimybes. Galiausiai smegenys nusprendžia nebegaminti savo dujų ir tampa priklausomos nuo tiekiamo reaktyvinio kuro. Tačiau smegenys nebuvo sukurtos veikti naudojant reaktyvinius degalus, ir galiausiai smegenų „variklis” dėl to pradeda degti. Dėl to atsiranda variklio veikimo sutrikimų, kuriuos vadiname simptomais.
Alkoholio detoksikacijos supratimas
Dėl labai rimto alkoholio abstinencijos pobūdžio medikamentinis gydymas yra itin pagrįstas.
Maždaug 20 % apsilankymų skubios pagalbos skyriuje susiję su alkoholio vartojimo būklėmis, kurių kasmet vis daugėja. Deja, per pastaruosius kelerius metus padaugėjo ir mirčių nuo alkoholio vartojimo: 2020 m. dėl alkoholio vartojimo gyvybės neteks beveik 100 000 žmonių. Nors žmonės potencialiai gali išgyventi alkoholio abstinenciją be medikų priežiūros, jie dažnai apibūdina šią patirtį kaip nepakeliamą ir traumuojančią.
Saugiausia ir kliniškai rekomenduojama aktyvios ar galimos alkoholio abstinencijos simptomų valdymo strategija – bendradarbiauti su gydytoju, kuris yra apmokytas gydyti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo sutrikimus.
Medikų prižiūrima detoksikacija nuo alkoholio apima išsamią medicininę apžiūrą, vaistų planavimą ir tinkamus laboratorinius tyrimus, kad būtų užtikrinta, jog dėl ilgalaikio alkoholio vartojimo nesusidarė kitų sveikatos sutrikimų, kurie galėtų apsunkinti detoksikacijos procesą.
Daugelis asmenų pasirenka baigti detoksikaciją nuo alkoholio stacionarinėje aplinkoje, pavyzdžiui, ligoninėje arba atskirame gydymo centre, skirtame detoksikacijai nuo psichoaktyviųjų medžiagų. Kiti gali turėti galimybę detoksikaciją baigti ambulatorinėje aplinkoje, priklausomai nuo simptomų sunkumo ir medicinos paslaugų teikėjo sprendimo. Bet kokiu atveju, medicininės rekomendacijos ir parama yra labai svarbūs siekiant sveikesnės ateities sveikstant nuo priklausomybės alkoholiui.
Vaistai nuo alkoholio vartojimo nutraukimo metu
Priklausomybių medicina nuėjo ilgą kelią, kad galėtų gydyti asmenis, turinčius alkoholio vartojimo sutrikimų ir su jais susijusių abstinencijos simptomų. Siekiant padėti įveikti neurotransmiterių sutrikimus, detoksikacijos programose dažnai skiriami vaistai, skirti detoksikacijos proceso diskomfortui mažinti, taip pat kitų rimtų sveikatos sutrikimų rizikai sumažinti.
Dažniausiai vartojami vaistai, padedantys nutraukti alkoholio vartojimą, yra ilgo veikimo benzodiazepinai (Librium, Valium ir kt.), kurie veikia panašiai kaip alkoholis veikia smegenis. Šie vaistai ramina GABA receptorius, todėl žmogus gali labiau atsipalaiduoti ir išvengti priepuolių.
Priklausomai nuo kitų simptomų, gali būti pradėti vartoti antidepresantai, padedantys greičiau pagerinti serotonino ir dopamino lygį, kad žmogus galėtų jaustis „normaliau”, nors jie ir neišgydo psichikos sveikatos sutrikimų, tačiau yra neįkainojami, nes padeda lengviau atlikti sveikimo procesą.
Kiti medikamentai gali būti naltreksonas arba kiti priklausomybės nesukeliantys vaistai, kurie skiriami baigus detoksikacijos procesą, kad padėtų išlaikyti ilgalaikę abstinenciją nuo alkoholio.
Ieškokite pagalbos jau dabar
Alkoholio abstinencija yra labai rimta medicininė būklė. Ji reikalauja profesionalios medicininės priežiūros, kad būtų išvengta galimų ilgalaikių pasekmių sveikatai. Tai gali būti bauginanti situacija, kurią gali tekti patirti ir bandyti suvaldyti savarankiškai, todėl primygtinai rekomenduojama jau šiandien kreiptis pagalbos sau arba asmeniui, kuriuo rūpinatės.
Gydymo paslaugų teikėjai gali aptarti pagalbos galimybes asmenims, kovojantiems su alkoholio vartojimo sutrikimu. Susisiekite su gydymo paslaugų teikėju šiandien ir nuspręskite, koks yra saugiausias kitas žingsnis, kurį reikia žengti kelyje į pasveikimą nuo alkoholio vartojimo sutrikimo. Daugiau informacijos: Išblaivinimas.